Legendy klubu

TOMMY KNUDSEN

ur. 9 listopada 1961 r. w Roager (Dania)
Zawodnik Sparty w latach 1992-1997

Wraz z myślą o największych sukcesach Sparty w połowie lat 90. od razu przychodzi nam do głowy nazwisko jej lidera - Tommy'ego Knudsena. Duńczyk był niekwestionowanym magnesem dla publiczności na Stadionie Olimpijskim, niezawodnym profesjonalistą i specjalistą od zdobywania kompletów punktów. Do dzisiaj Tommy ma swoje miejsce wśród kibiców Sparty jako najwybitniejszy obcokrajowiec w historii naszego klubu.

Knudsen trafił do Sparty w 1992 roku i z miejsca stał się największą gwiazdą zespołu - jego średnia biegowa przez sześć lat startów we Wrocławiu wyniosła 2,53 punkta! Tommy bardzo szybko zdobył sobie miano jednego z najlepszych techników, jacy jechali wówczas po polskich torach. Jeździł bardzo inteligetnie i szanował rywali, dla których nie miał litości i zazwyczaj musieli oni oglądać jego plecy. W parku maszyn Knudsen był również niezastąpiony - zawsze dbał o dobre morale drużyny i nigdy nie odmawiał kolegom wskazówek oraz pomocy przy motocyklach. Do tego dochodziło spore utożsamianie się z kibicami naszej drużyny - Tommy po zwycięskim biegu nigdy nie zapominał pozdrowić widzów, a do legendy przeszły jego przeprosiny po meczu z Piłą. Po zdobyciu... 9 punktów zapewnił fanów Sparty, że taki słaby w jego wykonaniu występ już nigdy więcej się nie powtórzy.

Tommy był największym filarem niezapomnianej drużyny, która pod kierownictwem śp. Ryszarda Nieścieruka w latach 1993-95 nie miała sobie równych na krajowych torach. Kiedy ktoś przyjeźdżał wtedy na Olimpijski, Sparcie od razu można było już dopisać 2 punkty, a przy nazwisku Knudsena, na którego zawsze można było liczyć, nierzadko pojawiały się optymalne dla niego pięć trójek. "To były dla mnie wspaniałe lata, których nie zapomnę do końca życia. My zdobywaliśmy tytuły, a kibice dopingowali nas także na wyjazdach. To było niesamowite przeżycie jechać we Wrocławiu" - po latach wspomina jazdę dla Sparty Tommy.

Karierę żużlową Knudsen zakończył w 1997 roku, nie oznaczało to jednak dla niego końca przygody z Wrocławiem. W 2000 roku objął stanowisko menedżera naszej ekipy, jednak w tej roli już nie szło mu tak dobrze i po kilku meczach zrezygnował z pełnionej funkcji.

O ile w polskim żużlu Knudsen osiągnął wszystko, to w światowym speedwayu ciężko znaleźć tak dobrego żużlowca, który wybitnie nie miał szczęścia do zawodów o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. W jego dorobku znajduje się zaledwie jeden medal - w 1981 jako 20-latek przywiózł brąz z finału w Londynie. W późniejszych latach wielokrotnie był faworytem do zdobycia międzynarodowego prymatu, ale zawsze dawał o sobie znać pech. W 1991 roku w Göteborgu przegrał medal w dodatkowym wyścigu na rzecz Hansa Nielsena, a rok później na swoim torze we Wrocławiu zajął najgorszą dla sportowca czwartą pozycję. Tommy nie odniósł także sukcesu w Grand Prix - pomimo zwycięstw w poszczególnych odsłonach cyklu (w 1996 roku odniósł wymarzone zwycięstwo w GP Polski na Stadionie Olimpijskim) kontuzje odniesione w trakcie sezonu nie pozwoliły mu poważnie powalczyć o tytuł.

I pomyśleć, że naprawdę niewiele brakowało, abyśmy nigdy nie oglądali wspaniałego Duńczyka w barwach naszej drużyny! W 1989 roku w Australii doznał okropnego wypadku, w wyniku którego złamał kręgosłup. Po półtorarocznej przerwie udało mu się jednak wrócić na żużlowy tor, po czym od razu zaczął czarować swoją jazdą kibiców Sparty.

Dziś Tommy nie ma już zbyt wiele wspólnego ze speedwayem. Prowadzi z powodzeniem własny biznes, ale zawsze z chęcią zasiada przed mikrofonem, aby komentować zawody z cyklu Grand Prix dla duńskiej telewizji.

 


 

RYSZARD NIEŚCIERUK

ur. 15 czerwca 1949 r. w Gorzowie Wielkopolskim, zm. 14 lipca 1995 r. w Divisovie (Czechy)
Trener Sparty w latach 1991-1995


Legendarny trener Sparty Wrocław, który doprowadził nasz klub do trzech tytułów Drużynowego Mistrza Polski w latach 1993-95.

Pana Ryszarda jego dawni podopieczni wspominają w samych dobrych słowach. - To był wspaniały, niepowtarzalny człowiek. O żużlu wiedział najwięcej w Polsce - mówi o nim kapitan złotej drużyny, Wojciech Załuski. Podobnie o Nieścieruku wypowiada się Piotr Baron. - Drugiego takiego już nigdy nie będzie - uważa menedżer Betardu Sparty.

Ryszard Nieścieruk był postacią wyjątkową w polskim środowisku żużlowym. Miał na koncie naukowy tytuł doktora zdobyty na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a do krajowego speedwaya wprowadził nowatorskie metody szkoleniowe. Przed wrocławskim etapem kariery zdobył czterokrotnie tytuł mistrza Polski ze Stalą Gorzów oraz pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Ze względu na swoje trenerskie umiejętności oraz talenty menedżerskie został nazwany przez dziennikarza Bartłomieja Czekańskiego (który pomógł w sprowadzeniu Nieścieruka do Sparty) "Wielkim Magiem".

Praca we Wrocławiu to dla Nieścieruka nieustanne pasmo sukcesów. Po szybkim awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej już w 1993 roku doprowadził Spartę do zdobycia pierwszego w historii klubu tytułu Drużynowego Mistrza Polski. W następnym roku osiągnięcie to powtórzył. Knudsen, Śledź, Baron, Załuski, Lech i oczywiście Nieścieruk na ławce trenerskiej - to był ten żelazny skład, który wielu kibiców Sparty wciąż wspomina z sentymentem. W 1995 roku wrocławska maszyna wzmocniona Piotrem Protasiewiczem po raz kolejny spisywała się doskonale i miała zapewnić Sparcie trzeci tytuł mistrzowski z rzędu. Ryszard Nieścieruk tego tryumfu jednak nie doczekał...

14 lipca "Wielki Mag" wraz z Dariuszem Śledziem jechali do czeskiego Divisova, aby odebrać tam silniki i części zamienne do motocykli. Wyczerpane stresem oraz upałem serce pana Ryszarda nie wytrzymało. Mimo natychmiastowo podjętej reanimacji trener Nieścieruk zmarł. Zmotywowani pragnieniem uczczenia pamięci nieodżałowanego trenera Spartanie trzeci raz z kolei zwyciężyli w DMP - takiej passy od tego czasu w polskim żużlu nie ma żaden klub. Od śmierci trenera Nieścieruka o złoty medal było jednak naszym żużlowcom coraz ciężej. Aż do mistrzostwa w 2006 roku kibice Sparty skandowali i wywieszali flagi z jego podobizną oraz napisem "Trzy tytuły mistrza mamy, wszystkie Tobie zawdzięczamy". I do dzisiaj zastanawiają się, o ile ciekawszy byłby żużel, gdyby pan Ryszard dalej żył...

 


 

KONSTANTY POCIEJKOWICZ

ur. 12 stycznia 1932 r., zm. 18 czerwca 2003 r. we Wrocławiu
Zawodnik Sparty w latach 1955-1972

Pociejkowicz pierwszy raz wsiadł na motor w 1949 roku, a po dołączeniu do Sparty szybko stał się jednym z jej liderów. W 1960 roku odniósł największy sukces w karierze, zdobywając tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. W jego pokaźnym dorobku medalowym znalazły się również trzy srebra zdobyte w mistrzostwach w latach 1956-58. Był ulubieńcem wrocławskich kibiców - niewielki wzrostem żużlowiec zawsze walczył do końca i jeździł wyjątkowo brawurowo. Publiczność kochała wyścigi z jego udziałem, bo nigdy nie przymykał gazu, co niestety skutkowało licznymi upadkami i kontuzjami. Z pewnością mógł osiągnąć więcej - komunistyczne władze zabroniły mu jednak w latach 60. startów w zdecydowanie najsilniejszej wówczas lidze angielskiej.

Pełnił także obowiązki trenera Sparty - jego wychowankowie chwalili go za sportową postawę na torze i poza nim oraz charyzmę w prowadzeniu młodych zawodników. W 1995 roku Pociejkowicz został wybrany w plebiscycie "Słowa Sportowego" na najlepszego zawodnika w historii naszego klubu.

Konstanty Pociejkowicz zmarł 18 czerwca 2003 roku w wieku 71 lat. Spoczywa na Cmentarzu Osobowickim.

 

Sponsor TytularnyBetardSponsorzy
 • Chemeko-System
 • Wrocław
 • Nevada
 • Toi Toi
 • Arad
 • Wroclaw Airport
Kalendarium

 

Następne zawody

 

       VS          

Niedziela 01 lipca 2018 g. 16:45

 Kup Bilet!

 

PARTNER KLUBU

 

 

Tabela
M P MP
1. Fogo Unia Leszno 9 17 +128
2. Betard Sparta Wrocław 9 12 +46
3. Cash Broker Stal Gorzów 9 12 +29
4. forBet Włókniarz Częstochowa 9 11 2
5. Grupa Azoty Unia Tarnów 9 8 -48
6. Falubaz Zielona Góra 9 7 -14
7. KS Get Well Toruń 9 7 -57
8. MRGARDEN GKM Grudziądz 9 6 -86
sponsorzy
 • Speedway Ekstraliga
 • PGE
 • Wicar Radio Taxi
 • InzGeo
 • Krajewski Konstrukcje
 • Tyskie
 • Savi System
 • Płomyk
 • Bio-Oil
 • Entrack
 • Pepsi
 • Opal
 • ASC Pro
 • Polbus
 • Dragon
 • Innpact
 • Baumatech
 • Quattro
 • Margaret
 • Germaz
 • Rosiek&Rosiek
 • Dla-Przemysłu.pl
 • Astech
 • Tols
Partnerzy medialni
nc+ Radio Eska Gazeta Wrocławska Przegląd Sportowy Ekstraliga App
Copyright © 2011 WTS Sparta Wrocław
Projekt i realizacja: